گواهی ISO

کلمه گواهی حاکی از وجود یک مدرک یا سندی است که رعایت اصول یکسری از قوانین و دستورالعمل‌‌هایی را که باید یک سازمان یا شرکت انجام دهد را آشکار می‌سازد. کلمه ISO هم در معنای لاتین معنی همسو‌سازی و هماهنگ کردن را می‌دهد. از طرف دیگر کلمه ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion بمعنای سازمان جهانی استاندارد سازی می‌باشد. وظیفه سازمان جهانی استاندارد سازی با معنا و مفهوم کلمه لاتین ISO یکسان می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت گواهی ISO یک مدرک بین‌المللی است که شامل انواع است

انداردهای عمومی و تخصصی است که از طرف سازمان ایزو برای تمامی مشاغل و حرفه‌ها تهیه و تدوین شده است.

 

گواهی ISO

 

سازمان ISO چه نوع گواهینامه‌هایی را ارائه می‌دهد؟

سازمان ایزو یا همان سازمان جهانی استاندارد سازی برای اکثر مشاغل و حرفه‌ها استانداردهایی را تنظیم، تهیه و تدوین نموده است. متن کلی استانداردها به کیفیت، سلامت و ایمنی و نوع کارایی و خدمات و محصولات مربوط می‌شود. گواهینامه‌های ایزو به دو صورت عمومی و تخصصی ارائه شده‌اند. یعنی اینکه یکسری از گواهینامه‌ها قوانین و مستنداتی که برایشان تعریف شده است شامل حال تمامی مشاغل و فعالیت‌ها می‌شود و قابلیت طراحی، اجرا و پیاده سازی در هر سازمان و در هر شرکتی با هر نوع فعالیتی را دارند. یکسری از گواهینامه‌ها هم دستورالعمل‌ها و مستنداتشان فقط مختص یک نوع حرفه و فعالیت تنظیم و تدوین شده است و بصورت تخصصی قابلیت طراحی، اجرا و پیاده سازی را در مجموعه مورد نظر دارند.

 

انواع گواهینامه‌های عمومی ایزو

ایزو ۹۰۰۱ با نام سیستم مدیریت کیفیت که آخرین ویرایش آن در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان ایزو انجام گرفت. سیستم مدیریت کیفیت یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو می‌باشد. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بعنوان یک استاندارد مدیریتی عمومی برای بالا بردن و افزایش سطح کیفیت مدیریت بر روی فرآیندهای هر سازمانی محسوب می‌گردد.

ایزو ۱۴۰۰۱ با نام سیستم مدیریت زیست محیطی بعنوان یک گواهینامه عمومی مدیریتی دیگر مطرح می‌باشد. آخرین ویرایش گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ در سال ۲۰۱۵ انجام شد. اکثر سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه رعایت قوانین و الزامات حفظ محیط زیست و منابع طبیعی همچون آب، خاک و هوا اهمیت قائل هستند در هنگام فعالیت‌های سازمانی خود بدنبال اخذ گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ می‌روند.

ایزو ۴۵۰۰۱ با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایزو ۴۵۰۰۱ ویرایش و نسخه جدید استاندارد OHSAS 18001 می‌باشد که در سال ۲۰۱۸ توسط کمیته سازمان ایزو با توجه به یکسری قوانین و دستورالعمل‌های جدید انجام گرفت. اکثر شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به هنگام کار و فعالیت بدنبال رعایت الزامات و قوانین اصول ایمنی و بهداشت پرسنل و کارگران در سازمان می‌باشند ایزو ۴۵۰۰۱ را درخواست می‌کنند.

ایزو ۱۰۰۰۲ با نام سیستم مدیریت کیفیت_رسیدگی به شکایات مشتریان می‌باشد. سازمان‌ها و شرکت‌هایی که بصورت مستقیم با مشتریان و مراجعه کنندگان خود بصورت مستقیم در ارتباط هستند به جهت کسب استاندارد مربوط به مشتری و کسب رضایت مشتریان ایرو‌۱۰۰۰۲ را درخواست می‌کنند. گواهینامه ۱۰۰۰۲ کلیه قوانین و الزامات مدیریت برای هر گونه شکایت و رسیدگی به آن را مطرح می‌نماید. گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲ به همراه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ معنی و کاربرد پیدا می‌کند.

ایزو ۱۰۰۴ با نام سیستم مدیریت کیفیت سنجش رضایت مشتریان بعنوان یک استاندارد مطرح دیگر در حوزه مشتری مداری می‌باشد. با استفاده از این استاندارد با استفاده از یکسری تکنیک‌ها و الگوهای خاص رضایت مشتریان و مصرف کنندگان را مورد سنجش و بررسی قرار می‌دهیم.

ایزو ۱۰۰۰۱ با نام سیستم مدیریت کیفیت_رضایت مندی مشتریان_منشور سازمان بعنوان یک استاندارد کاملتر و‌جامع‌تر از دو استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ و ایزو ۱۰۰۰۴ مطرح می‌باشد. تمامی سازمان‌ها و شرکت‌هایی که به موضوع مشتری مداری اهمیت ویژه ‌ای می‌دهند می‌توانند در کنار اخذ گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲ و ایزو ۱۰۰۰۴ گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۱ را نیز اخذ نمایند. لازم به ذکر است بدانید که استاندارد ایزو ۱۰۰۰۱ بدون استاندارد ایزو ۹۰۰۱ معنا و مفهومی ندارد.

 

انواع گواهینامه‌های تخصصی ایزو

ایزو ۲۲۰۰۰ با نام سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی بعنوان یک استاندارد تخصصی در سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه صنایع غذایی و یا زنجیره تأمین غذایی فعالیت دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایزو ۲۹۰۰۱ با نام سیستم مدیریت کیفیت_نفت، گاز و پتروشیمی بعنوان گواهینامه تخصصی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مطرح می‌باشد. اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه بعد از اخذ سه گواهینامه مدیریت عمومی ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ بدنبال اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ هستند.

ایزو ۱۰۰۱۵ با نام سیستم مدیریت کیفیت_آموزش برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی که حوزه فعالیتشان آموزش می‌باشد به کار برده می‌شود.

ایزو ۱۵۱۸۹ با نام سیستم مدیریت کیفیت ویژه آزمایشگاه تشخیص طبی که برای آزمایشگاه‌های تشخیص درمانی به کار برده می‌شود.

ایزو ۲۰۰۰۰ با نام سیستم مدیریت خدمات IT برای مجموعه‌ها و سازمان‌هایی که در حوزه IT فعالیت می‌کنند به کار برده می‌شود.

ایزو ۱۳۴۸۵ با نام سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات پزشکی برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه تولید تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند صادر می‌گردد.

ایزو ۱۶۹۴۹ با نام سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو سازی بعنوان یک استاندارد تخصصی برای صنعت خودروسازی صادر می‌گردد.

نکته: کلیه گواهینامه‌ها و استانداردهای تخصصی هنگامی معنا و مفهوم پیدا می‌کنند که همراه با گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ اخذ شوند.

 

فواید اخذ گواهی ISO

گواهی ISO بعنوان یک استاندارد بین المللی و رسمی با توجه به آوازه خوشی که در سرتاسر جهان بدست آورده است باعث شده است تا سازمان و یا شرکت دارنده این نوع گواهی بتواند مورد اعتماد و اطمینان قرار بگیرد و با قدرت و توان بیشتری به عرضه محصولات و خدمات خود بپردازد. مرکز سپاهان با بهره گیری از مشاوران و کارشناسان مجرب و حرفه‌ای آماده ارائه خدمات و مشاوره رایگان جهت اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو عمومی و تخصصی می‌باشد.

 

نمایندگی ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید