ایزو چیست؟ و چطور باید گواهینامه ایزو دریافت کرد؟

ایزو ISO یک سری الزامات تعریف شده می باشد که در قالب استاندارد تدوین و تهیه می شوند و سپس منتشر می شوند. این استانداردهای ایزو  ISO ، درون یک سازمان با عنوان سازمان جهانی ایزو ISO تدوین و تهیه می گردند. سازمان ایزو ISO درون ژنو واقع شده و کشورهای بسیاری درون آن سازمان عضویت دارند. تمامی استانداردها درون این سازمان تدوین و تهیه می شوند و نشر داده می شوند. انواع استانداردهای ایزو ISO عمومی و تخصصی همگی درون این سازمان تدوین و تهیه می شوند. انواع استانداردهای ایزو ISO با مشخصه های عددی از هم متمایز می شوند و هر استاندارد یک کد 4 الی 5 رقمی دارد که آنها را از هم مشخص می کند.

چطور باید گواهینامه ایزو ISO دریافت کرد؟ سوال مهم دیگری که برای متقاضیان ایزو ISO پیش میاید این سوال هست که شامل بخشهای مختلفی می شود و بخشهای مختلفی را در بر می گیرد. که جهت این امر شما را به مطالعه دقیق باقی مطلب توصیه می کنیم.

روش ثبت وصدور گواهينامه ايزو

تعداد بسياري از شركتها وموسسات، جهت اعتبار دهی به كسب وكار خود و باقي ماندن در رقابت های تجاری در پی دريافت گواهينامه ايزو ISO می باشند. اما اين كار شرايط خاص خود را دارد که با توجه به این امر که وجود شيادان و كلاهبرداران دراين حيطه زیاد شده، شرکتها را برآن مي دارد تا با آگاهي و اطلاعات كامل در جهت دریافت گواهی ایزو ISO قدم برداريم. در اين مقاله مطالبی در رابطه با روش های ثبت و صدور گواهينامه ايزو ISO جمع آوری و تدوین و تهیه شده ، تا راهنمای متقاضيان گواهی ايزو ISO باشد.

اولین مرحله هدف اخذ گواهی نامه ایزو ISO هست که در خصوص دریافت ایزو ISO و نحوه صدور ایزو ISO دخیل هست. هدف اخذ ایزو را شاید بتوان اینگونه تعریف کرد: دریافت ایزو ISO برای مناقصات ، اخذ ایزو ISO برای مطرح شدن در بازار ملی و بین المللی ، دریافت ایزو ISO جهت شرکت در بازارهای جهانی ( صادرات ) ، اخذ گواهی ایزو ISO جهت تبلیغات و برند سازی ، اخذ گواهینامه ایزو ISO جهت رقابت در بین رقبا و بسیاری اهداف سری دیگر. در گام اول سازمانهای متقاضی اخذ ایزو ISO باید هدفشان را از اخذ ایزو ISO مشخص کنند.

دومین مرحله ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO ، انتخاب نوع گواهی ایزو مورد نیاز و متناسب حوزه فعالیت متقاضی می باشد. گواهینامه ایزو ISO ، انواع متفاوتی دارد که بدست آوردن هر کدام از آنها شرایط گوناگونی با دیگر گواهینامه های ایزو ISO دارد بسیاری از آنها کاربرد بیشتری داشته و شاید بتوان گفت که پیش نیاز گواهینامه های ایزو ISO تخصصی محسوب می شوند. این گواهی نامه های ایزو ISO شامل: گواهی ایزو 14001 ISO يا سیستم مدیریت زیست محیطی نمونه ای از ایزو های ISO پر کاربرد بوده که الزامات بیان شده درون آنها در تمامی کسب و کارها کاربردی و ثمر بخش می باشد که پیاده سازی آن درحفظ محیط زیست پیرامون مان بسیار موثر خواهد بود. اجرای این استاندارد به مرور زمان نگرش جامعه را به منابع طبیعی ومحیط زیست تغییر خواهد داد و ميزان عوارض و آلودگي های زيست محيطي را حتی المقدور كاهش می دهد. گواهی ایزو 9001 ISO یا همان سیستم مدیریت کیفیت نيز  از این گروه ایزوها ISO ها می باشد. استاندارد ايزو 9001 ISO براي بهبود كيفيت كالا يا خدمات ارائه شده می باشد و بطور حتم اجرای درست وکامل این استاندارد، باعث پیشرفت مراوده های تجاری خواهد شد. گواهینامه ایزو 45001 ISO ( سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ) نیز از دیگر ایزو های ISO های عمومی محسوب می شود که در تمام صنایع کاربرد دارد. اجرای مستندات این استاندارد باعث کاهش خطرات و حوادث شغلی درمحیط کاری شده و در نتیجه اجرای آن، امنیت و بهداشت کارکنان و پرسنل بالا رفته و این موضوع سبب ایجاد انگیزه بیشتر برای کارکنان می شود. نتیجه این انگیزه، بهره وری بیشتر از مجموعه شده که این خود به نفع مالکان موسسه نیز می باشد. دسته دیگر گواهینامه های ایزو ISO، تخصصی بوده و هر کدام الزامان مشاغل و قرارداد های مربوط به زمینه خاص و صنعت خاصی را شامل می شوند.

گام بعد انتخاب مركز صادر كننده گواهينامه ايزو ISO می باشد. اين مرحله از حساسيت بالايي برخوردار می باشد چرا كه تعداد زيادي از اين مراجع در ايران وجود دارند اما بسياري از آنها نمیتوانند گواهينامه هاي معتبر و با اعتبار انجمن IAF آی ای اف ارائه دهند. این مراجع تحت عنوان CB سی بی در ایران مشغول فعالیت می باشند و با توجه به سطح اعتبار هر کدام، اعتبار گواهینامه ایزو ISO درخواستی نیز متغیر می باشد. انجمن IAF آی ای اف که نهادی در سازمان ایزو ISO می باشد و درون سایت سازمان ایزو ISO به آن اشاره شده، موسسات را در هر کشور معرفی می کند که وظیفه آنها، اعتباردهی به  CBسی بی می باشد. این موسسات را AB ای بی می گویند و در ایران تنها یک AB ای بی ازطرف انجمن IAF آی ای اف معرفی شده که NACI نی سی نامیده شده است. تعدادی از این CB ها سی بی ها، زیر نظر انجمن IAF آی ای اف نمی باشند و در نتیجه گواهینامه های ایزو ISO صادر شده از طرف آنها، از سطح اعتبار پایین تری برخوردارست. البته این امر سبب شده که این نوع ایزو ها در مواردی مانند صادرات که حتما نیاز به گواهینامه ایزو ISO معتبر و با اعتبار IAF آی ای اف دارد، کاربرد نداشته باشند. درواقع CB هایی سی بی هایی که زیرنظر IAF آی ای اف مشغول به فعالیت می باشند، نمی توانند گواهی ایزو ISO ارزان صادر کنند چراکه موسسه متفاضی ایزو ISO که به آنها مراجعه کرده می بایست استاندارد های ایزو ISO مورد نظر رابه طور کامل پیاده سازی کند و این امر مستلزم صرف هزینه های پیاده سازی است که بالا می باشد. پس از انتخاب مركز صادر کننده ایزو ISO ، قدم بعد درخواست فرم از صادر کننده ایزو ISO و تکمیل فرم وسپس ارسال آن به CB سی بی مورد نظر می باشد ودر آخر پس ازتایید فرم درخواست، قرارداد بین متقاضی و مرجع منعقد می شود. گام بعد تهیه وتدوين نحوه اجرای مستندات ايزو ISO مورد نظر می باشد که براساس آن تمامی فرایند های مجموعه متقاضی و عملکرد آن مورد بررسی قرار میگیرد تا بتوان طرحهای تدوین و تهیه شده و الزامات استاندارد را بر روی سيستم مجموعه پیاده سازی کرد. پس از انجام این بررسی ها مرحله بعد اجرای برنامه های طراحی تدوین و تهیه شده و در نتیجه آن، پیاده سازی کامل بندهای گواهينامه ايزو ISO مورد نظر بر روی مجموعه متقاضی می باشد که برگزاری جلسات آموزشی برای کارکنان و پرسنل درخصوص ایزو ISO  ی درخواستی، نیز جزئی از مستندات ايزو ISO می باشد. درنهايت به صادر كننده گواهي ايزو ISO اطلاع داده مي شود تا اقدام به مميزی نمايد. مميزی توسط كارشناس مرجع صادر كننده انجام مي شود كه افسر مميزي نام دارد و چنانچه بعداز بازبينی هاي افسر مميزی، عدم تطابقی در تمهيدات انجام شده ديده نشود، گواهينامه ايزو ISO برای موسسه ثبت خواهد شد.

مرکز سپاهان به عنوان مرکزی خیریه با خدمات مشاوره رایگان آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان اخذ گواهی نامه ایزو ISO می باشد و ضمن آموزش استعلام و آگاهی متقاضیان از کلیه ی مراجع معتبر صادر کننده ایزو ، ISO گواهی نامه های ایزو با بالاترین اعتبار را به تمامی متقاضیان با کمترین هزینه و زمان ممکنه ارائه می کنند.

  

 

دوره آموزشی ایزو ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید