درباره گواهینامه های ایزو

درباره گواهینامه های ایزو

درباره ی گواهی نامه های ISO ایزو و همین طور تحقیق در زمینه ی ISO ایزو و گواهی ISO ایزو مستلزم مطرح و بیان کردن چندین مقوله می باشد. درباره ی ISO ایزو بایستی چند سوال و چند موضوع برای متقاضیان شفاف سازی بشود که مختصرا به آنها خواهیم پرداخت. مواردی از قبیل ISO چیست؟ ایزو چیست؟ گواهی ISO چیست؟ گواهی ایزو چیست و چگونه و چطور صادر می شود؟ مراحل اخذ ISO ؟ مراحل اخذ ایزو ؟ شرایط و مدارک و ضوابط اخذ گواهینامه ISO ایزو ، مراجع صادر کننده ISO ایزو ، روش دریافت گواهی نامه ISO ایزو ، از کجا ایزو بگیرم؟ اصالت گواهی نامه ISO ایزو ، تشخیص گواهی ایزو اصیل و معتبر از گواهی ISO ایزو تقلبی ، انواع گواهی نامه های ایزو ISO و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ISO ایزو مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره گواهی های ISO ایزو مطرح هست، موارد بالاست.

 

ایزو چیست؟

ایزو ISO ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی می باشند که داخل سازمان جهانی ایزو ISO تهیه و تدوین شده اند و منتشر می گردند. همه ی استانداردهای ایزو ISO به توسط کد چهار الی 5 رقمی از هم تمیز و تشخیص داده می شوند. ایزوهای منتشر شده و نشر داده شده زمانی که درون یک شرکت و سازمان طراحی شده و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی می شوند در قالب یک گواهی نامه منتشر خواهند شد. ایزوها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. کلا استانداردهای ISO ایزو یکسری شون از سری استانداردهای عمومی هستند که معروفترین و مهمترینشان: سیستم مدیریت کیفیت ایزو9001 ISO9001 ، سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو14001 ISO14001 ، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو45001 ISO45001 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی HSE عمومی ترین انواع ایزو به حساب می آیند. دسته ی دیگر ایزوهای تخصصی هستند یعنی اینکه متناسب هر حوزه ی فعالیتی یک نوع استاندارد تعریف گردیده است. سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ایزو22000 ISO22000 ، سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ایزو 13485 ISO13485 ، سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایزو29001 ISO29001 ، سیستم مدیریت کیفیت آموزش ایزو 10015 ISO10015 و بسیاری از انواع استانداردهای ایزو تخصصی دیگر که در این مقال نمی گنجد.

 

گواهینامه ISO چیست؟

گواهینامه ایزو در حقیقت همان استانداردها و الزامات تعریف شده ای هستند که وقتی این الزامات طراحی و پیاده سازی و اجرایی می شوند در قالب یک گواهی نامه جهت شرکتها و سازمانها و نهادهای متقاضی ایزو صادر می گردد. نحوه ی ثبت و صدور گواهی نامه ISO را در ادامه برای متقاضیان اخذ ایزو مختصرا تعریف خواهیم کرد.

مراحل اخذ ایزو ISO مطلب و موضوع دیگریست که در مقوله ی اخذ گواهی نامه ISO پیش میاید. مراحل اخذ و دریافت ایزو و گرفتن گواهی نامه ISO را می توان اینگونه طبقه بندی کرد:

انتخاب و تعیین هدف از دریافت گواهینامه ISO

تعیین و انتخاب نوع گواهی نامه ISO دریافتی

انتخاب و تعیین مرجع ثبت و صدور ISO

مستند سازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو ISO دریافتی

ممیزی داخلی ایزو و ممیزی خارجی ISO

ممیزی نهایی ISO

ثبت و صدور گواهینامه ISO

ابتدا بایستی شرکت متقاضی و خواهان ایزو هدف و نیت و قصد خودش را از اینکه میخواهد گواهی ISO را دریافت کند، مشخص کند یعنی اینکه بداند برای چه می خواهد گواهینامه ISO دریافت کند؟ اهداف شرکتها را به طور کلی می توان اینگونه تعریف کرد: اخذ ایزو برای شرکت درون مناقصات ، دریافت ایزو من باب شرکت در درون بازارهای داخلی ، مطرح شدن در بازارهای جهانی ، صادرات ، رقابت با رقبای همکار ، اخذ ایزو جهت تبلیغات و برند سازی ، مطرح شدن درون بازارهای داخلی و اهداف سری و مخفیانه ی دیگری که شرکتها و سازمانها خودشان می دانند. سپس نوع گواهینامه ایزو ISO با توجه به زمینه فعالیت سازمان و همچنین با توجه به نیاز شرکت و سازمان بایستی تعیین شده و مشخص گردد. بعد از آن می بایستی مراجع ثبت و صدور ISO مشخص و معین گردد. ( مراجع ثبت و صدور ایزو IAF و مراجع ثبت و صدور ایزو غیر IAF ) . بعد از انتخاب نوع گواهی ایزو و انتخاب نوع مرجع صادر کننده ایزو مستندات متناسب بانوع استاندارد ایزو آماده و تدوین خواهد گردید و مطابق با مستندات پیاده سازی ایزو صورت می گیرد. بعد از مرحله ی پیاده سازی ایزو ، ممیزی داخلی و درونی سازمانی و ممیزی خارجی و برونی سازمان صورت می پذیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را مورد بررسی قرار می دهد که سازمان مربوطه باید این عدم انطباقها را برطرف کرده و رفع نموده و از بین ببرد و سپس طی یک ممیزی نهایی و بررسی پایانی شخص ممیز اجازه ی ثبت و صدور ISO را صادر می نماید و در نهایت امر و در آخرین مرحله مراجع صادر کننده ایزو گواهینامه ایزو را صادر می کنند. مراجع صادر کننده ایزو یی که تحت اعتبار ای بی های تحت اعتبار iaf گواهی نامه ISO را صادر می کنند. این اصولی ترین و قانونی ترین راه اخذ و دریافت ISO هست و اما در مورد مراجع غیر iaf که ab های اعتبار دهنده ی ISO و cb های صادر کننده ایزو داخلی هستند و این روند اخذ ایزو ( غیر IAF ) راحت تر انجام می گیرد. و پیاده سازی تحت اختیار خود سازمان متقاضی ISO بوده و اجباری نیست ممیزی هم به صورت ظاهری و صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست این هست که گواهینامه ایزو اصیل گواهی ایزو یی هست که تحت اعتبار iaf صادر شود. توضیح بیشتر اینکه سازمان ISO تنها نهادی را که در خصوص صدور ISO دارای قابلیت صدور می داند IAF هست و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند و معتبر می داند که تحت اعتبار IAF صادر گردیده است و کلیه ی کشورها هم درون IAF برای خودشان اعضایی دارند که بهشان AB گفته می شود. AB ها در واقع نهادهای دولتی اعتبار دهنده به CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ISO که اینگونه صادر شود، از نظر اعتبار دارای بالاترین اعتبار هستند و ایزو با اصالت اینگونه صادر می گردد. مراجع غیر IAF اما که هر چند دارای اعتبار هستند اما اعتبار داخلی دارند و در داخل کشور کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی انها دارای یک سطح اعتبار هستند و اما آنچه که مشخص هست دارای اعتباری در سطح IAF نیستند و از اعتبار پایین تری برخوردار هستند. البته نکته مهم و قابل توجه در اینجا اینست که در میان این مراجع یکسری شرکتها هستند که اقدام به صدور ISO می کنند که تقلبی بوده و فتوشاپی می باشد و اما با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای معتبر ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی هستند و تشخیص تقلبی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ISO الزاما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ISO اقدام کنند.

گروه سپاهان به عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ISO تمامی اطلاعات لازمه درباره گواهینامه ISO را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ISO متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ISO درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند.

 

خرید گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید